Zapraszamy do wzięcia udziału w odbywającym się w Poznaniu Tygodniu Internetu Przyszłości, którego oficjalnym partnerem jest HADATAP. Tydzień odbywa się w Polsce w związku z polską prezydencją w UE, a jego współorganizatorami są Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W trakcie Tygodnia odbywa się wiele imprez poświęconych "Internetowi przyszłości" oraz "Internetowi rzeczy". Wydarzenie zostało otwarte bardzo ciekawymi wystąpieniami prof. dr hab. Marii Elżbiety Orłowskiej - Sekretarza Stanu w MNiSW, prof. Jerzego Buzka - Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego oraz Ryszarda Grobelnego - Prezydenta Poznania.
Relacje z wydarzenia są dostępne na żywo tutaj, a patronatem medialnym imprezę objęła Gazeta Wyborcza i Radio TokFM.
HADATAP jest dostawcą sprzętu i oprogramowania RFID wykorzystywanego przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe w ramach demonstracji aplikacji "Internetu przyszłości". Dostarczyliśmy sprzęt na stoisko PCSS, czytniki do pomieszczeń konferencyjnych oraz tagi RFID. Tagi RFID umieszczone zostały na plakietkach identyfikacyjnych uczestników.
Zbudowana przez nas infrastruktura RFID składa się z czytników obsługujących wiele anten oraz oprogramowania przekazującego aplikacjom PCSS informacje o odczytanych przez poszczególne anteny tagach RFID. Anteny zostały zamontowane i skalibrowane w sposób umożliwiający odczyt taga RFID tylko w określonych strefach stoiska dedykowanych poszczególnym aplikacjom. Technologię RFID wykorzystano w następujących aplikacjach:
Dodatkowo uruchomiliśmy bramki RFID obsługiwane przez koncentrator, który przesyła do serwera PCSS informacje statystyczne o ruchu uczestników pomiędzy pomieszczeniami konferencyjnymi. Na tej podstawie dokonywane są pomiary zainteresowania uczestników poszczególnymi strefami.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
W dniach 8 - 11 kwietnia 2008 roku, w centrum kongresowym SUNTEC w Singapurze odbyła się piąta doroczna konferencja "RFID World Asia 2008" połączona z targami producentów sprzętu i oprogramowania prezentujących rozwiązania z dziedziny RFID.
W tym samym terminie odbyło się wiele imprez towarzyszących jak: "Cards Asia 2008", "ID Management Summit Asia 2008", "Cards & Payments Asia 2008", "Prepaid Cards Asia Summit 2008".
Konferencja "RFID World Asia 2008" oprócz sesji globalnych zawierała także sesje tematyczne:
Przedstawiono kilkadziesiąt interesujących prezentacji. Wspomnimy tu tylko o niektórych:
Bardzo ciekawa była także dyskusja panelowa ekspertów prowadzona przez Pana Frank'a Dorrian'a z Australii, w której udział wzięli: Gerd Wolfram (METRO), Kenneth D. Porad (Boeing), George Margelis (Intel), Panitarn Pavarolavidya (GS1), Kimon Langfort (Wal-Mart) na temat: "Obecne wyzwania i przyszłe sukcesy RFID oraz wszystko ... pomiędzy".
Uzupełnieniem konferencji była prezentacja działających rozwiązań RFID w obiektach Biblioteki Narodowej w Singapurze. Odwiedziliśmy "Centrum Badawcze" gdzie tworzone są projekty i prototypy nowych urządzeń jak: "automatyczna wypożyczalnia na stacjach metra" czy "inteligentne półki". W pięknym, nowym budynku głównym Biblioteki przy Victoria street można było obejrzeć "inteligentne półki" w codziennym użyciu. Cały księgozbiór jest oznaczony tagami RFID. Na regałach z "inteligentnymi półkami" są rozmieszczone setki anten RFID. Użytkownik korzystając z automatu informacyjnego otrzymuje informację gdzie leży poszukiwana przez niego książka z dokładnością do 50-centymetrowego odcinka półki. Oczywiście wszystkie czynności są zautomatyzowane. Posiadając indywidualną kartę identyfikacyjną Biblioteki, którą też można sobie wyrobić w automacie, wypożyczenie i zwrot książki dokonuje się automatycznie bez udziału obsługi. Automatycznie można też opłacić... karę za przetrzymanie książek. Na zewnątrz Biblioteki jest 24-godzinny automatyczny punkt zwrotu książek, wystarczy wrzucić je jak list do skrzynki. A wydawałoby się, że zmierzamy w stronę cywilizacji e-book'ów.
Zapraszamy do naszej galerii zdjęć.
W dniach 6 - 8 listopada 2007 roku odbyła się w Amsterdamie doroczna, europejska konferencja organizowana przez amerykańskie wydawnictwo RFID Journal (www.rfidjournal.com) poświęcona omówieniu rezultatów projektów z zakresu RFID wdrożonych i realizowanych na obszarze Europy. Wydawnictwo RFID Journal organizuje corocznie kilka konferencji lokalizując je na różnych kontynentach z tym, że dominują konferencje organizowane na terenie USA. Coroczna konferencja w Europie jest realizowana zawsze w listopadzie i po dwukrotnym odbyciu w Amsterdamie w roku 2008 odbędzie się w Pradze. W konferencji amsterdamskiej uczestniczyli przedstawiciele HADATAP, którzy wraz z delegatem ILIM z Poznania stanowili polską część uczestników. Prekonferencja (zawsze w przeddzień) jak zawsze zawierała przegląd najnowszych dokonań technologicznych w produkcji urządzeń infrastruktury RFID na świecie. Doskonałą ilustracją do treści prekonferencji była wystawa około 20 firm światowych liderów dostawców technologii RFID, w tym: IBM, Microsoft, Motorola, Impinj, Power Paper, Reva, Checkpoint i oczywiście GS1 Europe. W wystąpieniach raportujących realizację projektów RFID wystąpili między innymi przedstawiciele:
Zainteresowanych prezentacjami ilustrującymi tę konferencję prosimy o kontakt.
W dniach 24 - 27 kwietnia 2007 roku w Singapurze odbyły się czwarte doroczne targi "RFID World Asia 2007" połączone ze specjalistyczną konferencją oraz targami producentów kart RFID "CARD Asia 2007". Impreza ulokowana została w centrum kongresowym SUNTEC. Targi zgromadziły 120 wystawców z całego świata a konferencja i seminaria edukacyjne to ponad 50 prezentacji opisujących głównie realizowane w różnych krajach projekty zastosowań technik RFID.
Jedną z ciekawszych prezentacji przedstawił profesor Ken Sakamura z Uniwersytetu Tokijskiego, opisując realizację pierwszej fazy projektu "GINZA". Nazwa projektu odpowiada dzielnicy Tokio w której znajdują się ekskluzywne centra handlowe, butiki, restauracje i kawiarnie. Lampy uliczne oraz centra handlowe zostały oznakowane przy użyciu 10 000 tagów RFID, a mieszkańcy i turyści zostali wyposażeni w czytniki służące do określania aktualnej pozycji i przekazywania informacji handlowych, turystycznych i nawigacyjnych. Z przeprowadzonych testów wynika, że turystów głównie interesuje odszukanie wybranego centrum handlowego lub restauracji (dane nawigacyjne) a tokijczyków promocje handlowe i menu w okolicznych restauracjach.
Projekt spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno osób korzystających z czytników jak też właścicieli restauracji i sklepów. Władze Tokio wspólnie z rządem Japonii zadecydowały o rozszerzeniu projektu na cały obszar miasta do roku 2018. Jeśli wziąć pod uwagę, że w Tokio do dziś zasadniczo nie używa się nazw ulic i adresów, a systemy nawigacyjne GPS w samochodach wyszukują cel podróży w oparciu o numer telefonu stacjonarnego zainstalowanego w budynku, który jest celem naszej podróży, to proponowane rozwiązanie RFID może całkowicie zmienić systemy lokalizacji i adresacji w Tokio, a może i w całej Japonii.
W ramach prezentacji Pana Franka Tsui z Singapore Communications Equipment Co. Ptel. Ltd., oraz na stoisku firmy, zaprezentowany został system lokalizacji w czasie rzeczywistym (RTLS) w oparciu o sieć WiFi 802.11. System działa w oparciu o standardowe wyposażenie bezprzewodowej sieci komputerowej oraz aktywne tagi i zapewnia dokładność lokalizacji do 1 metra. System ma zastosowanie do lokalizacji osób i przedmiotów (pojemniki, kontenery, komputery itp.). System został też z powodzeniem zastosowany w kopalni do lokalizacji górników i sprzętu.
Relację fotograficzną naszego przedstawiciela mogą Państwo zobaczyć tutaj.
W dniach 17 - 19 października 2006 roku odbyła się w Los Angeles konferencja "EPCglobal US 2006" połączona z ogólnoświatowymi targami dostawców rozwiązań RFID. Polskę reprezentowali na konferencji jedynie delegaci spółki Hadatap i polskiego oddziału EPCglobal.
W trakcie Konferencji omówiono aktualny stan prac rozwojowych nad standardami EPC oraz wskazano na sukcesy osiągane w projektach wdrożeniowych przez światowych gigantów. Jednym z ciekawszych wystąpień była prezentacja przygotowana przez olbrzymią amerykańską sieć handlową Wal-Mart, omawiana przez Wiceprezesa Zarządu Panią Carolyn Walton, która przekonała słuchaczy do olbrzymiego potencjału, jaki tkwi w technologii RFID. Na Konferencji swoje rozwiązania prezentowały również powszechnie znane firmy takie, jak: Kimberly Clark Corporation, Federal Express, Boeing Commercial Airplanes, Johnson & Johnson, Lockheed Martin Corporation, Hewlett-Packard Company, Unilever, Procter & Gamble, Kraft oraz GlaxoSmithKline.
Nasi reprezentanci zwrócili szczególną uwagę na olbrzymie możliwości tkwiące w rozwijanych dynamicznie serwisach ONS i EPCIS, dedykowanych do wymiany informacji o zdarzeniach zachodzących w łańcuchu dostaw w czasie rzeczywistym. Za ich pomocą dostawca może znać w każdej chwili aktualne stany swoich produktów we wszystkich sklepach, jakie zaopatruje i to zarówno w magazynach, jak i na półkach. Ciekawe były także prezentacje działów badawczo-rozwojowych uczelni światowych. Szczególnie interesujące były prezentacje przedstawicieli Auto-ID z MIT, w tym integracja serwisów ONS i EPCIS z Google Maps prezentująca geograficzną dyslokację produktów wybranego producenta na całym świecie.
W trakcie Konferencji nawiązaliśmy kontakty z wieloma liczącymi się światowymi dostawcami sprzętu i oprogramowania do komponowania systemów RFID, co niewątpliwie przyniesie wiele pożytku zarówno nam jak i naszym klientom.
Szczegółowe prezentacje w formacie PDF możecie otrzymać Państwo drogą mailową, po nadesłaniu zapotrzebowania na adres: slv@hadatap.pl, natomiast zdjęcia z konferencji można zobaczyć tutaj.
W dniach 6 - 8 września 2006 roku odbył się w Dusseldorfie (Niemcy) kongres "RFID/EPCglobal in Europe 2006" połączony z wystawą światowych dostawców rozwiązań RFID. W kongresie uczestniczyli także delegaci HADATAP.
W trakcie kongresu przedstawiono strategiczne perspektywy rozwoju RFID i EPC na świecie, omówiono przebieg znaczących projektów zastosowań między innymi w: Stora Enso, Delhaize Group, Boeing, METRO Group, Tesco, ADT Security, Kraft Foods, Kaufhof Warehouse AG, IBM. Nasi przedstawiciele zwrócili szczególną uwagę na projekty realizowane przez Tesco i METRO Group.
Najwięcej projektów realizowanych jest w branżach: FMCG, Apparel, Fashion & Footware, Healthcare, Automotive & Aerospace.
W trakcie Kongresu nawiązaliśmy kontakt z laboratorium RFID na Uniwersytecie w Dortmundzie, gdzie w wyniku umowy mamy możliwość prezentowania aktualnie stosowanych rozwiązań światowych z zakresu RFID w wymiarze laboratoryjnym dla naszych potencjalnych klientów.
Szczegółowe prezentacje znajdują się na stronie: http://www.gs1-europe.de/europe
Hasło do otwarcia strony otrzymać można po nadesłaniu zapotrzebowania na adres: slv@hadatap.pl