Samoczynne zliczanie obiektów

Liczenie jest tak prostym zadaniem, że szkoda do niego ludzi. Samoczynne liczenie to przykład niewielkiej zmiany technicznej, która otwiera wielkie możliwości.

Automatyczna identyfikacja

Ciąg znaków składający się na identyfikator osoby albo przedmiotu nie znaczy nic, dopóki nie zostanie skojarzony z innymi danymi.

Samoczynna lokalizacja obiektów

CO-GDZIE-ILE to trzy podstawowe dane, na których opiera się logistyka dystrybucji i logistyka produkcji. Wszystkie trzy mogą napływać do nas samoczynnie dzięki technologii RFID.

Automatyczne uwierzytelnianie

Dzięki nowoczesnej technologii łatwo można odróżnić autentyk od falsyfikatu.

Samoczynny zapis historii obiektów

Ugruntowane przekonanie, że monitoring musi być trudny i kosztowny jest już dzisiaj nieuzasadnione.

Standardy EPCglobal

Bardzo cenimy sobie znajomość dominujących standardów, bo one ułatwiają życie i zmniejszają znacznie koszty wdrożeń.
Oferujemy również -> Doskonalenie operacji w organizacjach

CO-GDZIE-ILE to trzy podstawowe dane, na których opiera się logistyka zaopatrzenia i logistyka produkcji. Wszystkie trzy mogą napływać do nas samoczynnie dzięki technologii RFID.

Dopełnieniem funkcji samoczynnego zliczania i automatycznej identyfikacji jest samoczynna lokalizacja obiektów. Jest ona realizowana w technologii RFID przez odczyt etykiet (transponderów) przymocowanych do obiektów, które poruszają się w polu działania fal radiowych emitowanych przez czytniki rozmieszczone w strategicznych punktach przepływu towarów. Odpowiedni dobór transponderów i anten umożliwia pewny odczyt nawet jeśli przemieszcza się pakiet kilkuset "otagowanych" przedmiotów, np. ułożonych na palecie.

Najbardziej popularne zastosowania radiowej lokalizacji obiektów to:

  • śledzenie przemieszczeń przedmiotów fizycznych, ludzi i zwierząt (Asset Tracking), na ogół w obrębie ograniczonej przestrzeni,
  • śledzenie przemieszczeń towarów w łańcuchach dostaw wielkich (globalnych) sieci zaopatrzenia (Supply Chain Monitoring, Track and Trace); ładunki są lokalizowane w momencie przekraczania bramy magazynu czy doku, gdy wędrują na regały magazynowe, itp.,
  • lokalizowanie przedmiotów bądź pojemników z przedmiotami w procesie produkcji, na ogół z jednoczesnym monitorowaniem płynności procesu i aktualnej wartości produkcji w toku (Work in Process),
  • śledzenie przemieszczeń bagażu w portach lotniczych.
Pewnym rozwinięciem tej koncepcji jest lokalizacja przedmiotów w czasie rzeczywistym (RTLS). Ta technologia RFID umożliwia określenie aktualnego położenia przedmiotu z dużą dokładnością nie tylko w magazynie, ale nawet na wielohektarowym placu składowania. System ten nie tylko umożliwia śledzenie ruchu przedmiotów lub osób, ale także ich odnalezienie w terenie. (przykłady)