"Kiedyś, gdy pracowałem w laboratoriach naszego instytutu, nikt nie mógł odnaleźć swojego fartucha wśród całej masy podobnych, wracających z pralni. Wielu z nas chodziło w za dużym albo w za małym. Dzisiaj w szpitalu nie ma z tym żadnego problemu. W pomieszczeniu obok wejścia na długiej ladzie rozłożone są papierowe torby z fartuchami, pakowanymi po 6 sztuk. Przychodzę po fartuch, przesuwam swój identyfikator przed czytnikiem i wciskam przycisk "szukaj". Czytnik jest podwieszony do szyny więc łatwo przesuwa się nad ladą i sygnalizuje światełkiem, gdy znajdzie się nad moim fartuchem. Całość trwa sekundy.
Podobnie jest z wieloma drobiazgami. Gdy pobieraliśmy te aparaty do mierzenia ciśnienia z magazynu, wystarczyło wcisnąć przycisk "przypisz" na czytniku, a następnie przesunąć przed nim swój identyfikator i etykietę przyklejoną do aparatu. Teraz nie muszę pamiętać, gdzie zostawiłem aparat, wystarczy "zapytać" system. A jeśli wychodzę z sali z nie swoim aparatem, lampka przy drzwiach "dyskretnie" powiadamia mnie o tym. W ogóle nie musimy sobie zawracać głowy drobiazgami, pacjenci są ważniejsi."
Powyższa wypowiedź ukazuje zalety prostego rozwiązania wykorzystującego tanie pasywne etykiety RFID i czytniki zamontowane np. w przejściach pomiędzy pomieszczeniami. W tym przypadku etykieta ma numer identyfikacyjny zakodowany na stałe, a banalnie proste funkcje "przypisz" i "szukaj" zostały zaprogramowane w bazie danych w systemie komputerowym szpitala. Etykiety ze stałym numerem identyfikacyjnym znajdują także szerokie zastosowanie w systemach zapobiegania fałszerstwom i podróbkom (np. etykiety z tzw. mikrochipem).
Bywają jednak przypadki, gdy warto zastosować etykiety z pamięcią, w której można zapisać informację o "przypisaniu". Na przykład gdy dostarczamy komplet wielu różnych urządzeń, które mają być zmontowane z wielu podzespołów u klienta. Istotna zaleta takiego rozwiązania polega na tym, że cała informacja potrzebna do kompletowania zostaje przekazana w etykietach, a nie w formacie bazy danych, więc nie ma potrzeby odrębnego przekazywania danych, ani odrębnego uzgadniania ich formatów.