DEFINICJA (WIKIPEDIA)

RFID (ang. radio frequency identification) - system kontroli przepływu towarów w oparciu o zdalny, realizowany poprzez fale radiowe, odczyt i zapis danych z wykorzystaniem specjalnych układów elektronicznych (zwanych: transponderami lub tagami)...

SCHEMAT DZIAŁANIA SYSTEMU RFID

PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ

  • Integracja RFID z istniejącymi systemami sterowania - grupa Delhaize
  • Automatyczne zliczanie i identyfikacja podczas przyjmowania i wydawania towarów - Impinj
  • Lokalizacja wielu obiektów w ruchu na dużym obszarze - American Port Services, Legoland
  • Bezpieczeństwo rzeczy i ludzi
    - muzeum National Gallery w Londynie
  • RFID na co dzień - ułatwienia w codziennej pracy personelu szpitali i laboratoriów

DLA DOCIEKLIWYCH

Informacje o polecanej przez nas literaturze, organizacjach zajmujących się standaryzacją i rozpowszechnianiem technologii RFID oraz linki do ciekawych stron internetowych znajdą Państwo w dziale Rekomendacje.

Integracja RFID z istniejącymi systemami sterowania


Belgijska firma Delhaize zajmuje się sprzedażą żywności, działa w 8 krajach na 3 kontynentach i obsługuje sieć ponad 2600 sklepów. W 2004 roku rozpoczęła pilotowe wdrożenie rozwiązań RFID w łańcuchu dostaw porcjowanego mięsa. Prezentacja PowerPoint z tego wdrożenia przedstawia systematyczne podejście firmy Delhaize, które przewiduje testy funkcjonowania rozwiązań RFID i doskonalenie go w kolejnych 3 fazach projektu.

W pierwszej fazie wypróbowano śledzenie i lokalizację pojemników wielokrotnego użytku z zastosowaniem RFID. Pojemniki są kosztownym składnikiem wyposażenia, więc ich przepływ w łańcuchu dostaw powinien być ściśle kontrolowany. Rezultaty tej fazy projektu to dobór właściwej generacji urządzeń RFID do konkretnego zastosowania oraz ujawnienie ograniczeń technologicznych, które należało pokonać w drugiej fazie.

Istotne efekty ekonomiczne uzyskano w drugiej fazie wdrożenia, dzięki integracji rozwiązań RFID z istniejącymi systemami wpierającymi proces biznesowy (przyjęcie, pobranie, wysyłka, fakturowanie) oraz proces produkcyjny (ważenie i kompletowanie partii). Integracja z procesem biznesowym umożliwiła uproszczenie obrotu magazynowego (pobieranie) oraz ulepszenie współpracy (synchronizacji) w łańcuchu dostaw poprzez wysyłanie wyprzedzających not wysyłkowych. Natomiast integracja odczytu identyfikatorów z odczytami wagi umożliwiła skojarzenie informacji o pojemniku z informacją o jego zawartości oraz rozciągnięcie systemu sterowania przepływem towaru na szczebel sklepów. W fazie trzeciej właśnie te informacje pozwalają kontrolować stan zapasów na półkach wg daty przydatności do spożycia oraz optymalizować dostawy uzupełniające. Tagi RFID są mocowane już nie tylko do pojemników, ale także do tacek konsumenckich i dezaktywowane przy wyjściu ze sklepu.